Hercule Poirot

Je to velmi puntičkářský a výstřední belgický detektiv. Má malou postavu oblejších tvarů, vejčitou hlavu s uhlově černými vlasy, které dominuje mohutný, pečlivě navoskovaný knír, jež je zároveň jeho chlouba. Je mu kolem 60 let. Rád nosí drahé obleky a mít na nohou jiné boty než jeho lakýrky je pro něj utrpení stejně jako neupravenost, smítko prachu či špatně uvázaná kravata, též si libuje v pruhovaných kalhotech. Je to gurmán, který velmi rád navštěvuje různé drahé restaurace, kde ochutnává jídlo, z nějž má velmi rád sladké, dává například přednost likéru a sladkému vínu před pivem. Je velmi hrdý na to, že je Belgičan, a nesnáší, když si o něm lidé myslí, že je Francouz, a když komolí jeho jméno, jež se vyslovuje erkül puaró. Je velmi sebestředný a spousta lidí ho považuje za nafoukaného.

Při vyšetřování je jeho metodou systém a pořádek. K dopadení zločince se nehoní po různých stopách, ale používá svých šedých buněk mozkových.

Za celý svůj život se zamiloval dvakrát, poprvé do jedné belgické dívky a podruhé do ruské hraběnky Very Rosakoff a má bratra Achillea. Vždy ho při vyšetřováníí doprovázejí někteří z jeho známých, ať už Arthur Hastings, inspektor ze Scotland Yardu, Japp, Poirotova sekretářka a hospodyňka slečna Lemonová či známá spisovatelka Ariadne Oliverová.

 

Hercula Poirota hraje David Suchet.

V českém znění mu hlas propůjčil Jaromír Meduna.